Dodana: 1 luty 2007 08:41

Zmodyfikowana: 1 luty 2007 08:41

Klub Sztuki Opery i Filharmonii Podlaskiej

19 maja nastąpi inauguracja działalności w Operze i Filharmonii Podlaskiej  „Klubu Sztuki OFP”,  w zamyśle sięgającego do najlepszych wzorców Dyskusyjnych Klubów Filmowych. 

Klub Sztuki OFP ma  w zamyśle charakter edukacyjny. W dłuższym okresie ma na celu wychowanie miłośników sztuki w szerokim zakresie, czy to muzyki, literatury, teatru i kina. Prezentowane obrazy to w zamierzeniu klubowiczów arcydzieła kina jak chociażby „Obywatel Kane” - /Oscar za scenariusz Wellesowi/ i najlepszy film wszechczasów. Filmem tym zainaugurowana zostanie działalność klubu. Członkowie Klubu poszukiwać będą obrazów, które nie są znane, a warte ze względu na problemy jakie poruszają, albo w formie są ponadczasowe. W programie nie zabraknie dokumentów, które poruszają zawiłe problemy naszej ludzkości i tego, co wytworzył człowiek najlepszego, czyli sztukę. W wieczorze z Orsonem Wellesem znajdzie się dokument o audycji radiowej, którą on zrealizował o inwazji Marsjan, a która wywołała panikę we wschodnich stanach Ameryki. Czy chociażby film „Baraka” Rona Fricke, twórcy pracującego przy trylogii Godfreya Reggio m.in. „Koyaanisqqatsi”, powstały na fali entuzjazmu przy realizacji wspomnianych filmów.

Będą także filmy dokumentalne i fabularne o sztuce, jak chociażby film Józefa Gębskiego /twórcy „Smażalni story” i Filipa z konopi”/ zatytułowany „Niepokorni artyści” .Do tego dochodzą spotkania z twórcami, recenzentami, kytykami sztuki.

Będą też różnorodne zdarzenia artystyczne jak chociażby spotkania z filmem niemym, z grającym taperem, zespołem, jak to bywało na początku ery kina. W czerwcu „Niemy człowiek” Henryka Szaro / w jednej z ról Aleksander Zelwerowicz/ z muzyką Maleńczuka - film otwierający niedawno Festiwal Kina Niemego w Warszawie.

Projekcje odbywać się będą w Sali Kameralnej Opery i Filharmonii Podlaskiej, wstęp wolny.

PROGRAM KLUBU SZTUKI OFP

19.05.2006 r.  WIECZÓR  z ORSONEM  WELLESEM, godz. 20.00

  • „Wojna światów” H. G. Wells’a. Dzień, który wstrząsnął Ameryką /dokument/, 75 min

30.X.1938 r. miliony Amerykanów z przerażeniem dowiedziały się, że oto świat stoi w obliczu zagłady, ludzkość została zaatakowana przez przybyszów z kosmosu, którzy rozpoczęli masową eksterminację mieszkańców Ziemi. Ludzie w panice rzucili się do ucieczki porzucając domy, ulice miast zostały zablokowane przez tysiące samochodów !

Dziś nie chce się wierzyć, że tą zbiorową psychozę wywołało ….. słuchowisko radiowe młodego Orsona  Wellesa wyemitowane w wigilię święta Halloween.

Kiedy 76 letni Charles Foster Kane, magnat prasowy, na łożu śmierci wypowiada jedno, jedyne słowo "różyczka", wszyscy zgromadzeni w ogromnym zamku Kane`a Xanadu, popadają w konsternację. Jeden z reporterów postanawia rozszyfrować znaczenie tego słowa. Co gorsza, nikt z nich nie potrafi wyjaśnić znaczenia "różyczki", a rozwiązanie tej frapującej kwestii staje się coraz bardziej odległe...

Najlepszy film wszechczasów w rankingu amerykańskiego i brytyjskiego Instytutu Filmowego.

 

29.05.2005 r.  NIEPOKORNI  ARTYŚCI  /Filmy  JÓZEFA  GĘBSKIEGO/, godz. 19.00 – spotkanie z  reżyserem

  • „Tadeusz Borowski” 1922 – 2001”
  • „Tajemnica Beksińskiego”, 40 min
  • „Tajemnica arcydzieła”, o Andreju Tarkowskim jego siostra Marina, 25 min
  • „Wiosna Picassa”, o pobycie Pablo Picassa w Polsce
  • „Nemrik – najstarsza wioska świata” z cyklu Skarby Babilonu /jeszcze gorący film z pobytu w Iraku/

09.06.2006 r. Baraka –  reż: Ron Fricke, Sc: Constantine Nicholas, Genevieve Nicholas, Zdj: Ron Fricke, USA, 96 min., godz. 19.00

Baraka” to rodzaj niewerbalnej filmowej refleksji, próba pokazania naszej planety odkrywająca naturalne piękno różnych miejsc świata, ukazująca stan ludzkiej duchowości. „Baraka” pokazuje cud narodzin, życia i śmierci, a także skłonnośċ ludzi do samodestrukcji. Produkcja „Baraki” trwała trzy lata, sama, niezwykle intensywna, realizacja zdjęć w 24 miejscach na Ziemi zajęła 14 miesięcy.

Miejsca, które można zobaczyć w „Barace” to, między innymi: Ayers Rock w Australii, piramidy w Egipcie, bazylikę Św. Piotra w Watykanie, Plac Tiananman, obóz koncentracyjny w Oświęcimiu, Wyspy Galapagos, hawajskie wulkany oraz Mount Everest.

Ron Fricke jest  reżyserem i operatorem współtwórcą trylogii Godfreya Reggio „Koyaanisqqatsi” i „Powaqqatsi”. Od 1998 zajmuje się przede wszystkim realizacją filmów dla sieci kin wielkoformatowych IMAX.   

 

23.06.2005 r.  KLASYK  KINA  NIEMEGO,  godz. 21.00

  • „Mocny człowiek”reż.  Henryk Szaro, 80 min, 1929 r.  Sc.  Jerzy Braun, Henryk Szaro (na podstawie powieści Stanisława Przybyszewskiego, Obsada  Grzegorz Chmara, Agnes Kuck, Julian Krzewiński, Maria Majdrowiczówna, Aleksander Zelwerowicz ./film uznany za zaginiony, odnaleziony niedawno w Belgii, na ścieżce muzyka Maleńczuka/.

Psychologiczny dramat ukazujący kolejne etapy moralnego upadku artysty. Główny bohater - Henryk Bielecki - jest typem człowieka, dążącego za wszelką cenę do sławy i bogactwa. Morduje podstępnie swojego przyjaciela pisarza i wydaje jego rękopisy pod własnym nazwiskiem. Film stanowi doskonałe studium artysty, który przegrywa w walce z własnym sumieniem.

Wykład dyr. Filmoteki Narodowej Jana Słodowskiego, promocja książek i płyty DVD z filmem

SALA KAMERALNA OPERY  I  FILHARMONII  PODLASKIEJ

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook